Powiatowy Urząd Pracy w Wąbrzeźnie  przygotowuje się do uruchomienia kolejnej formy pomocy w ramach tarczy antykryzysowej.
Będzie to dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku mikro, małych średnich przedsiębiorstw i  organizacji pozarządowych oraz dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej  dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniającymi pracowników.

Bardzo istotne informacje
- przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe nie mogą otrzymać dofinansowania  na te same koszty które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
-  dofinansowanie musi zostać przeznaczone na koszty wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne bądź w przypadku przedsiębiorców niezatrudniających pracowników na koszty prowadzanie działalności gospodarczej. Środki wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi bez odsetek, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Dofinansowanie skierowane jest do 3 grup odbiorców:
  1. Mikro, małych i średnich przedsiębiorców -szczegóły w pkt 1
  2. Przedsiębiorców będących osobami fizycznymi niezatrudniającymi pracowników -szczegóły w pkt 2
  3. Organizacji pozarządowych – szczegóły w pkt 3
 Dla każdej grupy będą dedykowane odrębne druki  wniosków!
Przedstawione informacje mają charakter poglądowy i zawierają  podstawowe informacje według stanu wiedzy na dzień 06.04.2020 roku. Przedsiębiorcy i podmioty zainteresowane ubieganiem się o dofinansowanie w  momencie ogłoszenia naboru przez nasz urząd proszeni są o szczegółowe zapoznanie się z zasadami, szczególnie z treścią oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  1. Podstawowe zasady ubiegania się o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
 
  1. Podstawowe zasady ubiegania się o udzielenie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.
   
  1. Podstawowe zasady ubiegania się o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne dla organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ust 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie lub podmiotów o których mowa w art. 3 ust 3 tej ustawy
2. Organizacjami pozarządowymi są:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku
– osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
3) spółdzielnie socjalne;
4) spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1263 i 1669), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
  1. co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  2. co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  3. co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.